“Принцът и просякът” – STREAM урок

Откъсът от романа “Принцът и просякът”, изучаван в 6. клас, е благодатна възможност за дискусия на тема: “Как книгите могат да променят съдбата ни?”. Историята на Том Канти и Едуард Тюдор илюстрира, че четенето не е просто забавление – то е ключ към нови възможности, мост към реализиране на мечтите и средство, чрез което може да се изгради по-добро бъдеще. Сюжетът е подходящ за креативен прочит, както и за “сценарий” на STREAM урок, по време на който учениците ще търсят отговор на въпроса: Как чрез четенето човек може да промени съдбата си и да постигне мечтите си?

Методическа част:

Въведение към темата правим с мозъчна атака. Учителят изписва въпроса: “Ако можехте да смените живота си с някого, кого бихте избрали и защо?” Децата споделят своите виждания и идеи за връзката между четенето, личностното развитие и постигането на мечтите, а учителят внимателно насочва разговора към книгите и героите, които променят живота си чрез знания и четене. Прави извод, че книгите са огледала, в които виждаме само това, което вече носим в себе си.

Същинската част от урока започва с четене и анализ на 3-та глава от романа “Принцът и просякът”. В рамките на 15 минути учениците четат по роли – един е Том Канти, друг е Едуард Тюдор, а учителят поставя въпроси след всеки прочетен откъс. Примерни въпроси могат да бъдат:

    • Как четенето помага на Том да се адаптира към всяка една ситуация?
    • Как хората възприемат двамата герои – по външен вид или според знанията им?
    • Какви уроци можем да научим от това за нашия живот?
STREAM дейности

Наука: Експеримент с паметта и възприятието

Цел: Учениците ще разберат как възприятието на хората може да бъде манипулирано – както в книгата хората приемат Том за принц, защото изглежда като такъв, след като двете момчета разменят дрехите си.

Дейност: Тест с оптични илюзии

Учителят показва изображението “Моята съпруга и свекърва” (образът на стара и млада жена в едно). Този образ, който днес е смятан за класически пример на оптичната илюзия, се появява първо на германска пощенска картичка през 1888 г., а през 1915 г. неговата версия е представена от карикатуриста Уилям Ели Хил. 

Учениците обсъждат защо възприятието може да бъде различно.

 

Технологии: Колелото на съдбата

Цел: Да се покаже как изборът, четенето и знанията могат да променят бъдещето.

Дейност: Онлайн инструмент за генериране на случайни съдби чрез Google Wheel of Names (https://wheelofnames.com/)

Учителят въвежда в колелото различни житейски съдби, като: Ти си принц, но без образование. Ти си беден, но четеш всеки ден. Ти си известен учен. Ти си писател. Ти никога не четеш книги. Ти обичаш книгите и ставаш велик изобретател.

Учениците завъртат колелото и обсъждат как съдбата може да се промени чрез четене.

 

Инженерство: Книга на мечтите

Цел: Да помогнем на учениците да осъзнаят как знанията довеждат до постигането на мечтите.

Дейност: Изработване на малка книжка от листове А 4, сгънати наполовина.

Необходими материали: бели листове, цветни моливи, линия, графитен молив, писалка.

Алгоритъм на работа: Върху всеки сгънат наполовина лист учениците създават текстови полета, в които изписват своя мечта; какви знания ще им помогнат да я постигнат; какви книги биха прочели, за да се доближат до мечтата си.

След сглобяването на страниците учениците споделят част от записаното.

 

Изкуство: Комикс „Как четенето промени живота ми“

Дейност: Рисуване на кратък комикс с герой, който благодарение на книга променя съдбата си.

 

Математика: Статистика на четенето, решаване на задачи с проценти, решаване на задачи по теория на вероятностите

Задачи:

1.Според Историята на Англия, изд. “Оксфорд”, през 16. век населението на Англия претърпява значителни промени. Когато се ражда Едуард VI Тюдор (1537 г.), населението на Лондон е около 200 000 души. Нека допуснем, че 15% от това население е четящо, а останалите 85% – нечетящо население. Намерете съотношението между четящото и нечетящото население на Лондон.

2. Определете каква е вероятността да изберем 1 случаен жител от четящите.

3. При положение че 85% са нечетящи или слабочетящи жители в Лондон, 10% от населението са неграмотни и никога нищо не са прочели. Намерете колко души никога нищо не са прочели.

Друг вид задачи:

Изчисляване на средния брой книги, които класът е прочел. Какво би се случило, ако четем два пъти повече? Каква е разликата в знанията между човек, който чете по 10 книги годишно, и такъв, който не чете?

  1.  

Обобщение по темата “Принцът и просякът”

Как Том Кенти и Едуард Тюдор се променят?

Как знанието е сила?

Как можем да използваме четенето, за да променим нашия живот?

Финална активност: Всеки ученик попълва картичка „Моята мечта и как четенето ще ми помогне да я постигна“.

Крайна мисъл: “Не можем да изберем къде се раждаме, но можем да изберем какво да знаем и какво да станем!”