“Немили-недраги”: В текст от 4 – 5 изречения запишете какво внушават думите от повестта “Немили-недраги”:
Вземи това от мене! Помни Странджата! Умри за България!…
Насоки за разсъждение при създаване на тезата:
1. Чии са думите? – На Странджата
2. Какъв акцент поставят? – Върху завета на Странджата към младия Бръчков
3. Как тълкуваме думите? – Старият хъш завещава на Бръчков своя пример и своя идеал, призовавайки го да не забравя истинските герои и да отдаде живота си за свободата. За Странджата, чиято най-висша ценност е смъртта в името на отечеството, мемоарът и късът от знамето имат висока символична стойност, тъй като единствено те “помнят” неговата саможертва.
4. Какво е мястото им в текста? – Последните думи на Странджата от пета глава на повестта “Немили-недраги”
5. Каква е връзката на цитата с елементите от творбата? – Дори и в предсмъртния си час Странджата не спира да мисли за България. Смъртта му е мъченическа, но и героична, защото той не пада духом, не забравя нито за миг идеала си.
6. С какви изразни средства е постигнато внушението? – Трите кратки подбудителни изречения, разкриващи достойната смърт на славния знаменосец, са истински нравствен подвиг. До последния си дъх Странджата е опора на хъшовете, живата памет за славното минало, пример за нравствен идеал. Финалното многоточие, побрало сякаш неизчерпаемото родолюбие на стария хъш, засилва внушението за приемственост на освободителното дело.
Последните думи на Странджата от пета глава на Вазовата повест “Немили-недраги” разкриват свещения завет, който той отправя към младия Бръчков. За Странджата, чиято най-висша ценност е смъртта в името на отечеството, мемоарът и късът от знамето имат висока символична стойност, тъй като единствено те “помнят” неговата саможертва. Дори и в предсмъртния си час старият хъш не спира да мисли за България. Смъртта му е мъченическа, но и героична, защото той не пада духом и не забравя нито за миг идеала си. Странджата завещава на Бръчков своя пример и своя идеал, призовавайки го да не забравя истинските герои и да отдаде живота си за свободата. Кратките подбудителни изречения са истински нравствен подвиг. Финалното многоточие, побрало неизчерпаемото родолюбие на хъша, засилва внушението за приемственост на освободителното дело.