Знаете ли как да учите? Умеете ли да споделяте своите знания по дадена тема, без да се чувствате неловко? Способни ли сте да обясните в детайли конкретна информация от урока по история, по география или от областта на езика и математиката? Повърхностни или не са новите ви знания? Разбирате ли значението на термините и сложните понятия? Какво да направите, за да успявате да вниквате с лекота в детайлите по дадена тема? Какъв механизъм за учене ви е необходим?
За развиване на умението как да учим е нужно да проверявате своите знания. Представете си, че сте учител, който трябва да разкаже пред дете от първи клас много труден урок. Помислете си как е най-удачно да обясните на малкия ученик пред вас сложните понятия от урока. Опитайте се да опишете абстрактните термини с ваши думи възможно най-просто и достъпно, сякаш рисувате красива картина, но с думи. Обърнете внимание на понятията, които ви затрудняват, явно все още не сте вникнали в същността им.
Опитайте се да напишете своето обяснение на урока, който ще преподавате на вашия малък ученик. Прочетете написаното и обърнете внимание на всички понятия и термини, които ви се струват нелогични, объркващи и трудни. Постарайте се да ги опишете по-подробно, така че детето със сигурност да разбере за какво става въпрос. В същото време внимавайте и да не правите големи паузи по време на вашето изказване. По този начин развивате и ораторски умения.
Накрая остана само да изгладите всички точки, по които сте се затруднявали или които не сте разбрали и да завършите обяснението си. Това са всъщност основните стъпки как да учим. По този начин може да тествате всякакъв тип знания: физически и химически явления, математически формули, исторически личности и събития, географски понятия, принципи на работа на различни механизми и устройства, хранителни пирамиди, устройство на живите организми и много други.